Kje so naši avanturisti?

Revija Avantura je letos spremljala vrsto podvigov slovenskih avanturistk in avanturistov. Kje so bili, kaj so počeli, kakšni so njihovi načrti za naprej? Poglejmo!

Medtem ko o plavalnih načrtih slovitega slovenskega plavalca na superdolge proge, zdaj 63-letnega Martina Strela že nekaj časa ni slišati nič novega, bo francoski plavalec Ben Lecomte, 51, bo kot prvi človek na svetu poskušal preplavati Tihi ocean. Začel je danes na Japonskem, nato pa bo plaval po osem ur na dan več kot šest mesecev proti zahodni obali ZDA.

 

 

Največje nevarnosti, s katerimi se bo soočal, so morski psi, strupene meduze, viharji in nizke temperature vode. Upa, da bo s svojim podvigom pripomogel k večjemu zavedanju o nevarnosti podnebnih sprememb, med njegovim plavanjem na devettisočkilometrski razdalji pa bo skupina znanstvenikov izvajala vrsto poskusov.

Avstralija in Severni pol osvojena!

Bernarda Jurič pa je dosegla, kar je napovedala: prekolesarila je Avstralijo od zahodne do vzhodne obale, skupno 5500 kilometrov. In kaj počne sedaj? Na facebooku smo opazili, da se je pred nedavnim udeležila tradicionalne dirke s poniji na Vršič.

Tudi Nataša Briški je konec aprila dosegla svoj cilj, Severni pol, in to kot članica ženske arabsko-evropske odprave. O življenju na ledu, v šotoru in na mrazu, pogovorih z dekleti iz različnih kultur in držav na skrajnem severu planeta, in o tem, kako je biti Jon Snow in stražiti pred severnimi medvedi, Nataša pripoveduje na Metini listi, več o podvigu pa boste brali tudi v julijski številki revija Avantura.

Nataša Brišški, Severni pol

Nataša Briški s članicami evropsko-arabske odprave na Severni pol./Foto NB

Tekač Bojan Ambrožič je v začetku maja osvojil Elbrus. Najprej se je na najvišjo goro v Evropi (5642 m) povzpel za aklimatizacijo, na kvalifikacijski tekmi je bil med 410 tekmovalci enajsti, na glavni tekmi pa so organizatorji zaradi izredno slabega vremena progo spremenili: ni se teklo na vrh, ampak samo do sedla na višini 5350 metrov, nato pa se je bilo treba vrniti do vmesne postaje Sodčki. “To me je ubilo in mi vzelo vso motivacijo. Nikoli ne bi prišel na to tekmo, če bi vedel, da moram teči še navzdol. Predobro se zavedam, da sem dober samo v teku navzgor, teka navzdol ne maram, je po tekmi poročal Bojan. Kljub temu je dosegel odlično deveto mesto.

Bojan Ambrožič, tekač

Na Sedlu (5330 m)/Foto arhiv BA

Kako pa naši popotniki?

Eva Žontar, Južna Amerika

Eva v Južni Ameriki/Foto arhiv EŽ

Eva Žontar, ki že od septembra 2016 s kombijem potuje po Južni Ameriki, je imela v Argentini prometno nesrečo. Zaneslo jo je s ceste in njen mercedes je utrpel precejšnje poškodbe, zlasti bivalni del, Eva pa na srečo ni bila poškodovana. In s svojim brezmejnim optimizmom, ki veje iz njenih zapisov, je prebrodilo tudi to težavo. Kombi je spet na cesti, njej pa se je končno uspelo posloviti od njene ljubljene Argentine, začetek zime v Patagoniji jo je pregnal na sever, za zdaj v sosednji Čile.

Simon Cvenček pa se je od Južne Amerike, vsaj za zdaj, poslovil: 23. maja se je s svojim biciklom vkrcal na letalo za Evropo. Čakamo, da strne svoje vtise s poti!

Zarja Kambič pa je obljubila, da bo svoje izkušnje z bivanjem z Indijanci delila tudi z bralkami in bralci Avanture. Čakamo!

In novi podvigi?

V uredništvu pridno zbiramo imena avanturistk in avanturistkov, ki pripravljajo nove podvige in načrtujejo nova potovanja. Dokler so načrti samo v glavah, se lahko še kaj zalomi, ko pa so denar na kupu in letalske karte kupljene, pa gre zares.

Po naših informacijah je tako oktobrski odhod Konjičana Oliverja Tiča na pešačenje od Južne do Severne Amerike zagotovljen. Ima tudi že kar nekaj kilometrov “podlage”: lani je prehodil 6.840 km dolgo pot od Tihega oceana do Atlantika v 175 dneh.