Popotnikov zaveznik: pametni telefon

Gre tudi vam na živce, ker neprestano buljimo v zaslone, surfamo po netu in po mobilniku preverjamo, kaj je novega na Facebooku? V redu, vse je res, toda pametni telefon s pametno rabo naredi potovanje toliko preprostejše! Nekatere aplikacije so zares dobre! In neprestano prihajajo nove in boljše. Evo naš izbor. Vse so brezplačne in narejene tako za androide kot iphone.

Zemljevidi

Seveda so Googlovi zemljevidi zakon, a večina popotnikov te dni prisega na Maps.Me. Na voljo so zemljevidi za tako rekoč vse države sveta, so zanesljivi in podrobni (lahko preverite za Slovenijo: vrisane so vse pohodne poti!). In kar je najpomembnejše: naložimo si jih (doma), ko imamo dostop do interneta, nato pa jih uporabljamo off-line, torej brez internetne povezave.

HERE WeGo je zelo uporabna aplikacija za mesta, tudi brez povezave, saj denimo pri izračunavanju poti upošteva gostoto prometa. Citymapper je koristna pomoč pri javnem prevozu v velemestih, saj nam glede na trenutno lokacijo predstavi najboljše poti do cilja. Če se denimo odločimo za podzemno, nas bo vodil od postaje do postaje.

Za vse z lastnim prevozom je zakon iOverlander. Ker se zemljevidi sproti dopolnjujejo z informacijami (tudi GPS-lokacijami), ki jih prispevajo sami »overlanderji«, je podatkov o primernih prenočiščih (plačljivih, brezplačnih in divjih kampih) ogromno, zato je koristno, da so označeni z datumom.

Letalski prevozi

Za iskanje najcenejših letalskih vozovnic obstaja vrsta aplikacij, ena najboljših je Skyscanner. Manj znana, a za udobno potovanje je zelo pomembna pomoč SeatGuru, na kateri poleg letalskih vozovnic in pregleda statusa letov najdemo tudi razpored sedežev v vseh mogočih vrstah letal, na njem pa so z različnimi barvami označeni najboljši in najslabši sedeži. Zelo koristna pomoč, ko si lahko sami vnaprej po spletu izberemo sedež na letalu.

Tuji jeziki

Googlov prevajalnik (Google Translate) je zakon! Trenutno zna 103 jezike, na voljo pa je več načinov prevajanja: lahko natipkamo besedo ali frazo in jo prevede v jezik, ki smo ga izbrali, lahko z nekom govorimo in Google simultano prevaja, lahko pa besedo ali stavek posnamemo s kamero (recimo znak) in se prevod pokaže na zaslonu. Jezike, ki nam bodo na potovanju prišli prav, si lahko vnaprej naložimo na telefon in aplikacijo uporabljamo brez internetne povezave. Zares osupljivo!

Seveda pa se je treba naučiti vsaj nekaj besed v jeziku dežele, kamor potujemo. Priljubljena brezplačna aplikacija je Duolingo.

Menjava denarja

XE Currency je najbolj uporabljana aplikacija za informacije o menjalnih tečajih. Ves čas je na tekočem z aktualnimi menjalnimi tečaji za prav vsako valuto sveta (in še za dragocene kovine). Aktualne podatke je mogoče shraniti, da do njih dostopamo tudi brez internetne povezave.

Vremenska napoved

Med raznovrstno ponudbo na tem področju je najbolj razširjena, pa tudi zanesljiva spletna stran oziroma aplikacija AccuWeather. »Govori« v več kot sto jezikih in ponuja od splošnih dolgoročnih napovedi do urne napovedi možnosti dežja za kraj, kjer smo.

Branje in zabava

Namesto kupa knjig, časopisov in revij si lahko za daljša potovanja omislimo Pocket, kamor si spravljamo časopisne članke ali kakšne dokumente, ki jih nato beremo off-line. FBReader (okrajšava za Favourite Book Reader) pa je priročna majhna aplikacija, s katero lahko beremo v formatu pdf in bolj ali manj vse formate e-knjig. To je posebno uporabno, če se zanašamo na elektronske vodnike, saj so nam tako vedno pri roki.

Za dolge neudobne vožnje z avtobusom so odlična rešitev podkasti, ki si jih lahko vnaprej naložimo na telefon z aplikacijo PodcastAddict (žal samo za androidne naprave).

VPN

V nekaterih državah je koristno imeti svojo zasebno mrežo (VPN), s katero se lahko izognemo uradnim mrežam in s tem nadzoru in zlasti blokadam, ki ponekod veljajo za Facebook, Google in druge spletne strani.

HotspotShield je zelo preprost za uporabo; ni se treba vpisati in naše informacije so popolnoma zasebne. Trenutno deluje v 17 državah.

Sam svoj mojster

Svoje čase je imel vsak pravi mojster vedno s seboj škatlo za orodje. Pravi popotnik jo tudi lahko ima – in to virtualno. Aplikacija SmartKit360 ima namreč cel kup tako staromodnih zadev, kot so svetilka, štoparica, ogledala, povečevalno steklo, ravnilo, kompas, višinomer, pretvornik merskih enot, pa še metronom, merilec srčnega utripa …